Vůně a chuť vína

Fórum o amatérském i zkušeném ochutnávání, koštování i degustování různých druhů vín hlavně z Čech a Moravy, ale i z celého světa.

Vůně a chuť vína

Postby Maruska » 06 Mar 2014 19:36

Ahoj,
jsem tu nová a chtěla bych se zeptat, jak mám rozumět popisu vůně nebo chuti vína? Ještě si umím představit např. vůni/chuť citrusů, ananasu, černého rybízu, švestky, ale co takhle kytice zvadlých růží nebo skořicově muškátový kořínek?

Díky.
Maruska
 
Posts: 4
Joined: 06 Mar 2014 19:30

Re: Vůně a chuť vína

Postby Karlos » 06 Mar 2014 19:44

Jo tak to mě pobavilo :D .
Nedávno jsem četl o vůni "nalomené větvičky černého rybízu" nebo "buketu okvětních plátků růží" ... Sice to zní vážně divně nebo možná nečekaně poeticky, ale zkuste si k něčemu takovému přivonět a možná na to přijdete.
Karlos
 

Re: Vůně a chuť vína

Postby Weis » 08 Mar 2014 13:24

No a co tohle: "propocené sedlo španělského milence"? To místo charakteristiky vína vyvolává spíš další otázky. :lol:

Ale co, víno se pije pro radost a tak proč ne?
Weis
 

Re: Vůně a chuť vína

Postby Lukaschek » 08 Mar 2014 13:27

Ono to s tím rybízem možná zní trochu básnicky, ale jde o aroma co se uvolňuje z poškozených listů a větviček a je trochu jiné než aroma vlastních plodů. Je to o zkoumání a objevování ... ;)
Lukaschek
 

Re: Vůně a chuť vína

Postby Josef » 01 May 2014 16:29

Nedávno jsme s naším vinařem popíjeli starší ročník ryzlinku rýnského a on se nás ptal co cítíme ve vůni. Chvíli jsem se ostýchal mu to říct, ale pak to ze mě dostal - byla to vůně petroleje a nakonec jsme se shodli, že to je něco jako fermež, no prostě ve vůni byly cítit ropné produkty.
Ono celkově to odleželé víno mělo olejnaté tóny i v chuti. Pro mě trochu nečekaná záležitost, ale čím dál víc se mi to pilo dobře. Budu toho muset ještě trochu víc napít, protože jak jsem následně zjistil, takhle by dobrý naleželý rýňák měl chutnat...
Josef
 


Return to Objevujeme, degustujeme, koštujeme a ochutnáváme vína